Filters
Kategorie blogu
Blízko

Špatné snahy o zhubnutí mohou způsobit jo-jo efekt

Každý, kdo se snažil opakovaně nešetrně hubnout, by o jo-jo efektu mohl vyprávět. Naším cílem je poradit vám, jak se mu vyhnout, ideálně, jak se s ním nikdy nesetkat.

Pro začátek trocha teorie

Kde se strašák jménem jo-jo efekt vzal? Jeho kořeny sahají tisíce let do minulosti. Naši předkové byli díky tomuto principu schopni přežít a překonat nejednu dobu krize. Lidské tělo je velmi moudré. Jakmile zpozoruje, že se mu dostává málo živin a začínají horší časy, přepíná se na úsporný systém a i minimální množství jídla, které se mu dostává, schovává do zásoby.

Jako „dobu krize“ vnímá náš organismus i diety

Jakmile si tělo uvědomí, že dostává méně živin, minerálů a vitamínů, zpomalí metabolismus. Výsledek? Zásoby si uchovává v tukových buňkách – jakmile skončíte dietu, přichází jejich chvíle. Budete-li „hubnout“ tímto způsobem, půjde to velmi těžce – přiberete naopak snadno, většinou s několika kily navíc. Jo-jo efekt hrozí všem, kteří nechápou zásadní pravidlo hubnutí.

Hubnout se musí pozvolna, dlouhodobě a za přítomnosti všech živin

Vůbec nejnebezpečnější jsou „zázračné diety“, které z jídelníčku vyškrtávají celé skupiny živin, nejčastěji tuky, a slibují výsledky bez práce. Hladovkáři bohužel často končí tak, že si zničí celé zažívání a s ním i naději na zdravé hubnutí. Aby molo tělo zdravě hubnout, musí zdravě fungovat. A aby mohlo zdravě fungovat, musí se mu dostávat veškeré důležité živiny. Hladovět proto není řešení, stejně tak jako nahradit jednu složku potravy striktně jinou. Jako ve všem, i zde je důležitá rovnováha. 

Na vaření není čas

To je častý argument. Člověk by si dopřál vyvážený jídelníček, ale to s sebou nese pečlivý výběr potravin, jejich zpracování, dokonce několikrát denně, což ve finále může znamenat i hodiny strávené u plotny.

Nepatříte-li mezi nadšence, které kulinářství vyloženě baví, ani pro vás není nic ztraceno. Stačí sáhnout po dobrých doplňcích stravy. Některé spolehlivě nahradí jedno denní jídlo se vším důležitým z oblasti živin, co do něj patří, jiné seženete přímo ve formě stravovacího plánu, což jistě uvítají především chroničtí "nevařiči", kteří tiší hlad fastfoody a podobně rychlími alternativami.

Jak takové potravinové doplňky fungují v praxi?

Velmi dobře. O těch našich LR, s německým standardem kvality, se, kromě tisíců spokojených LR parnerů, na vlastní kůži rozhodla přesvědčit paní Brigita Zemen, redaktorka Blesku pro ženy.