Filters
Kategorie blogu
Blízko

MUDr. Čarvaš odpovídá: Co je kolagen?

V sortimentu drží svou stabilní pozici řada Active Freedom a to ve formě Aloe Vera Drinking Gelu nebo Kapslí. V obou případech se jedná o stálice a LR partnery velmi žádané produkty. Díky obsahu hydrolyzátu kolagenu patří mezi významné pomocníky pro normální funkci kostí, chrupavek i fungují rovněž jako podpora energetické látkové výměny nervového systému. Blíže nám kolagen představí ortoped MUDr. Čarvaš.

Co je kolagen?

Kolagen je nejhojněji se vyskytující protein, který se ve vodě nerozpouští. Je základem vaziva, chrupavek i kostí v těle savců. Je tvořen aminokyselinami. Kolagenní vlákna jsou velmi měkká, nepružná, pevná a velmi ohebná. Jsou základem vaziva v lidském těle. 10 % celkové váhy lidského těla je tvořeno kolagenem. Svalstvo je tvořeno z 30 % kolagenem a v kůži je dokonce jeho 70% podíl.

Existuje přes 20 typů kolagenu. Většinou jde o typ I, který je hlavně ve šlachách, kůži a kostech. Typ II je spíše v chrupavkách a typ III je v cévních stěnách. Kolagen je hlavně v mimobuněčné matrix, což je spletitá síť makromolekul a vlastně tím určuje fyzické vlastnosti tělesné tkáně.

Jak funguje tvorba kolagenu?

Tvorba kolagenu v lidském těle se zmenšuje v podstatě od 35-40 let života a více. Pokožka ztrácí pružnost a pevnost, tvoří se vrásky, zhoršuje se kvalita pojivové tkáně. Největší úbytek pokračuje od asi 60 let věku. Výrazně přibývá vrásek na kůži, tvoří se křečové žíly DK i konečníku a mnoho dalších degenerativních změn.

Kolagen má i medicínské využití jako kolagenové injekce, obvazy na chronické rány, kryt při popáleninách, cévní protézy, v kosmetice a podobně.

Jak dodat tělu dávku kolagenu?

Zdroje kolagenu jsou rybí, hovězí, vepřové i drůbeží. Přírodní kolagen bez úpravy se velmi špatně vstřebává, a proto je potřeba mít kolagen pro vnitřní užití upraven. Buď hydrolyzován, anebo lyofilizován, aby se dobře vstřebával. Nebo štěpen na tzv. kolagenní peptidy, které se vzhledem k malému fragmentu dobře vstřebávají. Podporuje výživu kostí a chrupavek, pomáhá hojit svalstvo a zvětšit pevnost svalů, šlach, vazů i kůže.

Jaké přípravky jsou doporučovány?

Je mnoho výrobků na podporu pohybového aparátu ale firma LR má vynikající produkt Aloe Vera Drinking Gel Freedom, který je obohacen o hydrolyzovaný kolagen 2%, přidána je i kyselina askorbová mající velký vliv na účinnost přidaných látek. Kombinace s chondroprotektivy (Chondroitinsulfát a Glukosaminsulfát) je velmi podařená a účinná, protože díky nosiči Aloe Vera je urychleno vstřebávání a zvýšení vstřebaného množství uvedených látek. Potvrzující teorie uvádějí vstřebávání látek 3-4 x násobně více než bez Aloe Vera.

Chondroprotektiva podporují makromolekulární syntézu chondrocytů a kyseliny hyaluronové v synoviálním moku, inhibují degradační enzymy nebo mediátory zánětu. Proto uvedená kombinace Aloe Vera s chondroprotektivy a hydrolyzovaným kolagenem má velký význam pro regenerační schopnosti chrupavek, kůže, pojivového aparátu, cévních stěn a celkově výrazně podporují zdraví.

Nejlepší je preventivní podávání uvedeného produktu, a pokud to nestihneme, tak jako doplněk stravy k podpoře léčby uvedených problémů.