Filters
Kategorie blogu
Blízko

Jak na zdravé zuby radí MUDr. Hanzelka

ZDRAVÉ ZUBY S ŘADOU MICROSILVER:

Zubní kaz řadíme mezi tzv. civilizační onemocnění. Zbytky potravy ulpívající na zubech po jídle v kombinaci s baktériemi vytvářejí tzv. zubní plak. Cukerné části potravy jsou pak fermentovány činností baktérií za vzniku organických kyselin, které doslova rozleptávají zubní sklovinu, odvápňují ji a vytvářejí v ní mikroštěrbiny, které se pak vyplňují dalšími zbytky potravy a dalšími baktériemi a pokračující fermentační činností mikrobů se zubní kaz šíří hlouběji sklovinou, později zubovinou a nakonec neléčený proniká až do zubní dřeně.

 

Vysráží-li se do zubního plaku vápník ze slin, vzniká pak tzv. zubní kámen. Ten může mechanicky i chemicky dráždit dáseň, která pak krvácí, zmenšuje a odchlipuje se od zubů, do takto vznikajících „chobotů“ pak pronikají baktérie ze zubního plaku a svou činností postupně uvolňují závěsný aparát zubů, které se pak začnou viklat a nakonec mohou úplně vypadnout. Toto je už velmi závažné zubní onemocnění – paradentóza. Často postihuje kuřáky. Jak zubnímu kazu, tak paradontóze lze účinně bránit pravidelným čištěním zubů zubní pastou z řady Microsilver / mikrostříbro/.

 

Má na rozdíl od řady jiných zubních past zcela unikátní složení. Obsahuje totiž:

1/ tzv. mikrostříbro – které má velmi silné antimikrobiální účinky, čímž se výrazně redukuje mikrobiální osídlení v okolí zubů a dásní a snižuje se tak významně riziko vzniku zubního kazu i paradentózy. Antimikrobiální účinek je navíc vystupňován díky své mikroporézní /houbovité/ struktuře, která díky většímu povrchu zaručuje i větší zachycení baktérií a taky větší přilnavost mikrostříbra ke sliznicím dásní.

2/ dexpantenol – působí protizánětlivě a regeneračně, čímž umožňuje dobré a rychlé hojení mikrotraumat v dutině ústní a má zklidňující účinek na dásně.

3/ zinek – který má protizánětlivé a antioxidační účinky.

4/ hydroxyapatit a fluorid sodný – ty umožňují „zalepit“ vápníkem již vzniklé drobné defekty ve sklovině a výrazně tak snížit vznik již „ velkého“ makroskopicky viditelného a zjistitelného zubního kazu.

 

Kromě prevence zubního kazu, paradentózy / pravidelné čištění zubů klasickým i mezizubním kartáčkem/ má tato zubní pasta i účinek na posílení dásní /masáž dásní prováděna speciálním kartáčkem s nanesenou vrstvičkou pasty/ a taky redukuje významně zápach z úst / proužek pasty naneseme na jazyk a necháme chvíli působit, pak vypláchneme/. Velmi výhodné je kombinovat zubní pastu se žvýkačkou Microsilver, která má podobné složení (s výjimkou hydroxyapatitu a fluoridu sodného). Je určena pro situace, kdy nemůžeme po jídle použít zubní kartáček. Ráno po probuzení a večer před spaním užijeme zubní pastu a přes den žvýkáme minimálně 5 minut po každém jídle (maximální péče), nebo alespoň po obědě (základní péče).

Firma LR tak nabízí formou zubní řady Microsilver jeden z nejúčinnějších preventivních programů péče o chrup.

Mudr. Pavel Hanzelka